Ανακοινώσεις > Ενδιαφέρουσες Δημοσιεύσεις > Παιδεία online > Μουσική, ξένες γλώσσες, φροντιστήρια

Μουσική, ξένες γλώσσες, φροντιστήρια

Στον Ιστό, όμως, θα βρείτε και ένα σωρό ιστότοπους που φιλοδοξούν να μάθουν εσάς και τα πιτσιρίκια σας ξένες γλώσσες, μουσική, ζωγραφική και ένα σωρό άλλα «καλλιτεχνικά» μαθήματα.

Αγγλικά για πιτσιρίκια

* http://learnenglishkids.britishcouncil.org:

Μια εναλλακτική για να αποφύγετε τα φροντιστήρια με ό,τι αυτό συνεπάγεται (χρήμα και διαδρομές) και με την προϋπόθεση πως έχετε ελεύθερο χρόνο, είναι να ξεκινήσετε οι ίδιοι να μαθαίνετε αγγλικά στα μικρά σας. Ο συγκεκριμένος ιστότοπος έχει το κύρος και την εποπτεία του Βρετανικού Συμβουλίου (British Council) και είναι ιδανικός για να μάθουν τα πιτσιρίκια σωστά τη γλώσσα εύκολα και γρήγορα. Ασκήσεις, λεξιλόγιο και γραμματική, συνδυάζονται με το παιχνίδι, κάνοντας τη γνώση διασκέδαση και βελτιώνοντας το επίπεδο των παιδιών σας στη γλώσσα. Το site έχει μαθητές από κάθε γωνιά του πλανήτη.

Ξένες γλώσσες για όλους

* www.vocabulix.com:

Ποτέ δεν είναι αργά για να μάθετε, να βελτιώσετε και να τελειοποιήσετε αγγλικά, γερμανικά και ισπανικά. Τρεις από τις σημαντικότερες γλώσσες που μιλούνται διεθνώς σας προσφέρονται online και δωρεάν. Αν το πνεύμα σας είναι πρόθυμο, αλλά η σάρκα βαριέται να τρέχει σε φροντιστήρια και η τσέπη σας δεν αντέχει να πληρώνει δασκάλους, κάντε μια δοκιμή μέσω Internet! Χρηστικοί γραμματικοί πίνακες, αναλυτικό λεξιλόγιο, ασκήσεις και ό,τι άλλο χρειάζεται για να μάθετε αξιοπρεπώς μια ξένη γλώσσα. Επιπλέον έχετε τη δυνατότητα να κάνετε chat ή βιντεοκλήσεις με άλλους μαθητές για να εξασκείτε και την προφορά σας.

Αλλες προτάσεις για ξένες γλώσσες (ενδεικτικά)

* www.verbalplanet.com: ξεκινάτε με δοκιμή δωρεάν και αν «κολλήσετε», συνεχίζετε καταβάλλοντας ένα μικρό ποσό για τα μαθήματα. Σας διδάσκουν έμπειροι καθηγητές και η διαδικασία γίνεται με τους δικούς σας ρυθμούς και ανάγκες. Από τα καλύτερα του είδους.

* www.livemocha.com: άλλο ένα αξιόλογο site που σας μαθαίνει δωρεάν όποια γλώσσα επιθυμείτε. Τόσο καλό, που έχει υμνηθεί από τον ξένο Τύπο πλειστάκις!

* www.englishpage.com: δωρεάν μαθήματα αγγλικών online.

* www.japanese-online.com: και μαθήματα ιαπωνικών δωρεάν θα βρείτε στον Ιστό.

Μουσικά όργανα online

* www.riffeo.com: τα πιτσιρίκια αλλά κι εμείς οι μεγάλοι έχουμε ένα κακό συνήθειο που συχνά μας βάζει σε οικονομικούς μπελάδες: θέλουμε να μάθουμε τα πάντα αλλά ύστερα από λίγο βαριόμαστε και τα παρατάμε. Για να ζητήσουμε κάτι άλλο.

Αν λοιπόν αυτό που λαχταράτε -ή που σας ζητάει το μικρό σας- είναι η εκμάθηση κάποιου μουσικού οργάνου, μειώστε το κόστος στην αγορά του οργάνου. Γιατί σε αυτό το site, ομάδα μουσικών αναλαμβάνει εντελώς δωρεάν να σας διδάξει με βιντεομαθήματα, κιθάρα, μπάσο, κίμπορντς, ντραμς, ακόμη και βιολί!

Online φροντιστήριο

* www.frodistirio.gr:

Πρόκειται για ένα καινοτόμο site, στο οποίο εκτός από απαντήσεις σε όλα τα θέματα των σχολικών βιβλίων, θα βρείτε περαιτέρω θεωρία, λεπτομερή μεθοδολογία για τη λύση ασκήσεων και προβλημάτων σε συνδυασμό με υποδειγματικά λυμένες ασκήσεις και προβλήματα, επιπλέον ασκήσεις για εξάσκηση κ.ά.

Ενα διαδικτυακό δωρεάν φροντιστήριο που λειτουργεί από το 2000 προς όφελος μαθητών Γυμνασίου και Λυκείου. Ο ιστότοπος λειτουργεί χάρη σε ομάδα εκπαιδευτικών που καταθέτουν ανιδιοτελώς την πείρα τους μαζί με σημειώσεις online.

Ολα για το PC

* www.gcflearnfree.org/computer:

Εχετε αγοράσει υπολογιστή, αλλά όποτε πρέπει να τον χρησιμοποιήσετε σας μοιάζει με... μηχάνημα του διαβόλου;

Αυτό το site θα σας κάνει σαΐνια στον χειρισμό του υπολογιστή σας εντελώς δωρεάν. Word, excel, power point, office, αλλά και τα βασικά για να μπαίνετε στο Ιντερνετ, πώς να χρησιμοποιείτε το e-mail σας, πώς να χειρίζεστε τα windows, ακόμη και οδηγίες χρήσης του... facebook θα τα βρείτε όλα εδώ!

Μαθήματα σκηνοθεσίας

* www.lightsfilmschool.com:

Φώτα, μοτέρ και... πάμε! Μέσω του ιστότοπου και με σχετικά λίγα χρήματα έχετε τη δυνατότητα να παρακολουθήσετε εξ αποστάσεως μαθήματα σκηνοθεσίας.

Τελειώνοντας τον εκπαιδευτικό κύκλο, θα σας δοθεί τίτλος-αποδεικτικό των σπουδών σας.